Filtry do wody RO
Filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy, są najlepszym rozwiązaniem do domowej produkcji czystej, spożywczej wody. W uzdatnianiu wody wykorzystywany jest "odwrócony" proces osmozy, występujący szeroko w naturze (m.in. w roślinach do transportu wody od korzenia w górę, w komórkach organizmów żywych itp). W naturalnym zjawisku osmozy, dwa roztwory znajdujące się po dwóch stronach membrany półprzepuszczalnej, dążą do wyrównania ilości rozpuszczonych w nich związków poprzez przenikanie ich z jednego roztworu do drugiego. Aby spowodować, że związki rozpuszczone w roztworze (np. w wodzie) znajdującym się po dwóch stronach membrany półprzepuszczalnej, przenikną wyłącznie z jednej strony membrany na drugą, wykorzystuje się zjawisko przełamania tzw ciśnienia osmotycznego (w tym celu wykorzystywane jest ciśnienie z instalacji wodnej). W efekcie przyłożenia ciśnienia z instalacji, związki rozpuszczone w wodzie znajdującej się po jednej ze stron membrany, przenikają do tzw odrzutu (retentatu) a woda pozbawiona tych związków (uzdatniona) kierowana jest do kranika lub zbiornika magazynującego (permeat).
Kuchenne filtry działające na zasadzie ODWRÓCONEJ OSMOZY (odwrotna osmoza) zapewniają uzdatnianie wody na poziomie nieosiągalnym dla innych technologii. Rozwiązują powszechne problemy z jakością wody spożywczej: twardość wody (białe naloty i osady), zażelazienie wody (brunatne lub rdzawe naloty i osady), duża zawartość chloru, mętność wody, nieakceptowalny smak, barwa i zapach wody oraz wiele innych. Klasyczne konstrukcje kuchennych filtrów odwróconej osmozy zapewniają łatwy dostęp do poszczególnych wkładów, co przekłada się na mało skomplikowany serwis filtra (cykliczna wymiana wkładów). Wymagania odnośnie instalacji wodnej to przede wszystkim konieczność zapewnienia ciśnienia wody zasilającej filtr na poziomie minimum 3 bar (zalecane ciśnienie to 4-5 bar). W przypadku nie spełnienia tego warunku, filtry tej konstrukcji działają prawidłowo, lecz wydajność membrany zostaje ograniczona (przykładowo, dla ciśnienia około 1 bar, jest to 25% wydajności nominalnej a dla ciśnienia około 2,5 bar jest to około 50% wydajności nominalnej). Kolejnym, zmiennym w skali roku kryterium, jest temperatura wody zasilającej filtr. Optymalna temperatura to około 25 st.C. W przypadku innych temperatur sprawność membrany ulega zmianie (przykładowo, dla temperatury około 10 st.C wydajność membrany spada do około 50% a dla temperatury około 20 st.C wydajność membrany spada do około 80%).
Wersje filtrów z pompą elektryczną:
Kuchenne filtry odwróconej osmozy z pompą elektryczną, rozwiązują występujący w niektórych mieszkaniach i domach problem z zapewnieniem odpowiedniego ciśnienia wody zasilającej filtr RO. Zintegrowana z filtrem pompa podnosi ciśnienie wody przykładanej na membranę, do około 5,5 bar +/- 0,5 bar. Ciśnienie na tym poziomie zapewnia wysoką efektywność pracy filtra - wydajność membrany jest utrzymywana na nominalnym bądź niekiedy wyższym poziomie (pozostaje tylko kwestia temperatury wody). Również skuteczność separacji zanieczyszczeń jest wyższa niż w przypadku niższych ciśnień (około 5-10% więcej niż przy ciśnieniu 1,5 bar). Pompa w tego typu filtrach działa całkowicie automatycznie i nie wymaga zaangażowania właściciela filtra. Zintegrowane z pompą czujniki zabezpieczają ją przed pracą na sucho (pompa nie włączy się, gdy ciśnienie wody doprowadzonej do filtra jest niższe niż 1 bar) oraz wyłączają pompę gdy ciśnienie wody zmagazynowanej w zbiorniku zrównoważy się z ciśnieniem na wyjściu z pompy. Pobór prądu jest niewielki - podczas pracy jest to około 30-50 W. Wyższa sprawność działania filtra z pompą, przekłada się na niższe zużycie wody odrzucanej do kanalizacji (retentatu).
Informacje o producentach filtrów:
Europejski producent filtrów do wody z siedzibą w Polsce, firma Aquafilter Europe sp. z o.o., oferuje najszerszą ofertę filtrów wody dla użytkowników domowych. Wywodząca się z USA firma opracowuje i produkuje wysokiej jakości stacje uzdatniania wody. Filtry odwróconej osmozy tego producenta wykonywane są z najwyższej jakości komponentów. Produkcja odbywa się w Polsce skąd poprzez dystrybutorów oferowana jest na całym świecie. Firma Aquafilter otrzymała certyfikaty NSF oraz WRAS. Produkcja jest zgodna ze standardami normy ISO 9001.
Polski producent filtrów do wody firma UST-M sp. z o.o., w swojej ofercie posiada szereg produktów dedykowanych do domowego uzdatniania wody w tym filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy. Cechą wyróżniającą filtry UST-M, są produkowane w Polsce korpusy serii WFU, mające podwójne uszczelnienia oraz mechanizm blokady zabezpieczający korpus przed odkręceniem i zarazem przed zbyt mocnym dokręceniem. Filtry odwróconej osmozy UST-M wyposażone są również w bardzo wysokiej jakości zbiorniki magazynujące wodę uzdatnioną.
Producent filtrów do wody, które charakteryzuje rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Top Filter montuje swoje filtry odwrócona osmoza w Polsce w oparciu o materiały pochodzące z importu od wysokiej jakości dostawców. Pozwala to firmie oferować w atrakcyjnej cenie niezawodne systemy RO do celów spożywczych jak i akwarystycznych.
Wyświetl produkty producenta: Aquafilter, GE Water & Process Tech., Top Filter, USTM, www.woda.com.pl